





KOTWY GRUNTOWE
Kotwa gruntowa – konstrukcja przenosząca siły rozciągające na nośną warstwę gruntu.
Kotwy - jak to działa?
1. Zagłębienie całego zestawu w gruncie
2. Wyciągnięcie żerdzi prowadzącej
3. Naciągnięcie żerdzi nośnej i nadanie jej tym samym wstępnego naprężenia. Nośność uzyskuje się dzięki obróceniu się elementu nośnego o 90 st.
4. Powstanie strefy naprężenia w kształcie ściętego stożka i uzyskanie w ten sposób nośności całego systemu
Zasada pracy wbijanych kotew gruntowych JLD oparta jest na odporze gruntu wzbudzającym się na powierzchni stopy kotwiącej w trakcie jej przemieszczania (obrotu). Taka koncepcja współpracy kotwy z otaczającym gruntem stosowana jest powszechnie w konstrukcjach nabrzeży, gdzie oczep ścianki szczelnej „mocowany” jest w gruncie przy pomocy stalowej lub betonowej płyty oporowej, zakopanej w odpowiedniej odległości od ścianki i połączonej z nią cięgnem prętowym. Poważnym ograniczeniem w stosowaniu takich konstrukcji jest konieczność wykonania dużego wykopu w którym umieszczona będzie płyta oporowa. Rozwiązaniem tego problemu stało się zastosowanie płyty oporowej o wydłużonym kształcie i wbijanej w grunt bez jego naruszenia.
Korzyści
nie zaburza struktury górotworu, można stosować w różnych rodzajach gruntów
system kotwienia jest nośny i szczelny bez użycia zaczynu cementowego
wysoka jakość elementów systemu
nie wymaga wykonywania wykopu dla płyty kotwiącej
oszczędna instalacja bez użycia ciężkiego sprzętu
ekologiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie
nie wymaga sprzętu wiertniczego
szybka instalacja bez angażowania dużych zasobów ludzkich
prosta instalacja przy użyciu standardowych narzędzi
Zastosowania
Test nośności
Do wyciągnięcia żerdzi nośnej w celu obrotu płyty kotwiącej, wykorzystywane jest specjalne urządzenie hydrauliczne. Nadaje ono żerdzi nośnej zakładane naprężenie, a dzięki zamontowanemu manometrowi możemy dokładnie kontrolować wielkość siły. Jeżeli kotwa przy nadanej sile nie stawia oporu przy wyciąganiu (nie uzyskuje odpowiedniej nośności) wiemy, że trzeba użyć większej płyty kotwiącej lub dłuższej żerdzi nośnej. Jesteśmy w stanie „in situ” zbadać prawidłowość założeń projektowych.